Apmegztas miestas


Jolanta Šmidtienė. Megzta Kalėdų eglė Kaune, 2013, plastikas, vienkartiniai maišeliai, 500 kv. m mezginys, kūrybos proceso fragmentas, T. Raginos nuotr.


Jolanta Šmidtienė. Megzta Kalėdų eglė Kaune, 2013, plastikas, vienkartiniai maišeliai, 500 kv. m mezginys, J. Lekavičiaus nuotr.


Jolanta Šmidtienė. Megzta Kalėdų eglė Kaune, 2013, plastikas, vienkartiniai maišeliai, 500 kv. m mezginys, montavimo darbai, M. Patašiaus nuotr.


Jolanta Šmidtienė. Megzta Kalėdų eglė Kaune, 2013, plastikas, vienkartiniai maišeliai, 500 kv. m mezginys, A. Barzdžaius nuotr.

Nuo XXI a. pirmojo dešimtmečio pabaigos Lietuvos dailėje paplinta megzti kūriniai. Tai ir miestuose pasirodantys mėgėjų apmegzti medžiai ar daiktai, ir monumentalūs profesionalių dailininkų darbai, sukurti mezgimo technika.

2013 m. tekstilininkė Jolanta Šmidtienė sukūrė megztą Kalėdų eglę Kaune. Jos sumanymo centre – balto sniego ir šilto žieminio megztinio idėja. Kartu su pagalbininkais menininkė numezgė 500 kv. m. mezginį iš 40 tūkst. vienkartinių plastiko maišelių.

Kalėdų eglę ir Rotušės aikštę puošia neįprastos megztos dekoracijos – angelų skulptūrėlės, kepuraitės, kojinaitės, pirštinaitės, megztukai, apmegzti aplinkos daiktai, medžiai. Tai sukuria šventinį šilumos ir jaukumo įspūdį.

Didžiules kišenes, esančias įspūdingos Kalėdų eglės viduje, po mažą gabalėlį per tris savaites laisvu nuo mokslo ir privalomų užsiėmimų metu numezgė regėjimo negalią turintys vaikai. Kiekvienas užėjęs į eglės vidų, jose gali palikti savo kalėdinius laiškus ir linkėjimus miestui.

„Megzta Kalėdų eglė“ yra tęstinis Jolantos Šmidtienės meninis projektas, skirtas šventinei Kauno miesto puošybai. 2012 m. gruodį „Auksu tviskanti Kalėdų eglė“ buvo sukurta iš keliasdešimt tūkstančių aukso spalva nudažytų kankorėžių, o 2011 m. „Smaragdinė Kalėdų eglė“ sukonstruota iš 42 tūkst. plastikinių butelių net įtraukta į Gineso rekordų knygą.

tai laiko ir erdvės požiūriu kintantys kūriniai, šiuolaikinės dailės pavyzdžiai: ledo, sniego ir ugnies skulptūros, žemės meno objektai, instaliacijos, performansai ir kt.