Šiuolaikinių renginių vizualieji bruožai

Kultūros naktis
Kultūros naktis, 2013, Vilnius, Akvilės Petraitytės nuotr.

Kultūros naktis
Kultūros naktis, 2012, Vilnius, Karolio Kavolėlio nuotr.

Kultūros naktis
Kultūros naktis, 2011, Vilnius, didzioji1.lt nuotr.

Kultūros naktis
Kultūros naktis, 2013, Vilnius, Evgenios Levin nuotr.

Vilnius nuo seno garsėja kaip gyvas, kūrybiškas, skirtingų tautybių ir kultūrų miestas. Jau kelintus metus liepos pradžioje sostinėje vyksta miesto gyventojų ir svečių pamėgta „Kultūros naktis“ (anksčiau „Tebūnie naktis!”).

Tai visiems atvira kultūros šventė, pristatanti per 150 įvairių sričių šiuolaikinio meno projektų. Unikalios Paryžiaus „Baltųjų naktų“ („La Nuit Blanche“) idėjos įkvėptas renginys 2013 m. buvo priimtas į tarptautinį tinklą, kuriam priklauso visame pasaulyje geriausi kultūros nakties festivaliai.

2007 m. nacionalinės programos „Vilnius – Europos kultūros sostinė 2009“  pradėtas renginių ciklas „Kultūros naktis“ išsiskiria įvykių gausa ir įvairove. Tai tapo  nauja sostinės kultūros tradicija.

„Kultūros nakties“ metu tamsoje duris atveria teatrai, muziejai, galerijos, bažnyčios. Muzika, kinas, šokiai, instaliacijos užpildo miestą ir pasklinda po netradicines erdves – parkus, skverus, aikštes, senamiesčio kiemelius ir gatves. Nakties šventėje kasmet dalyvauja apie 500 profesionalių menininkų, atstovaujančių įvairioms meno sritims.

„Kultūros naktis“ sulaukia vis didesnio susidomėjimo ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje. 2011 m. renginys buvo apdovanotas kaip sėkmingiausias Lietuvos kultūrinio turizmo projektas.

„Kultūros naktis“ – atviras renginys, kuriame dalyvauja ne tik profesionalūs menininkai, bet ir miestiečiai bei miesto svečiai. Taip inicijuojamas dialogas tarp šiuolaikinių menininkų ir žiūrovų, neformaliai aptariamos dabarties meno vertybės ir nuolat besikeičianti aplinka.

Sudėtinis erdvinis, trumpalaikis kūrinys, skirtas konkrečiai erdvei. Jis plastiškai bei konceptualiai apjungia daugelį skirtingų elementų. Dažniausiai instaliacijose komponuojami skulptūros, tapybos, piešinio, fotografijos ir kt. priemonėmis sukurti objektai, gatavi daiktai, taikomi šviesos ir audiovizualiniai efektai.

Filmų kadrų, skaidrių (meno kūrinių reprodukcijų, nuotraukų, animacijos) padidinto vaizdo demonstravimas ekrane arba ant įvairių paviršių.