Konceptualūs suvenyrai: Edvardas Kavarskas

Legenda
Edvardas Kavarskas. Legenda. Suvenyras iš serijos „From LT“, 2007, Martyno Rudzinsko nuotr.

Ornamentai
Edvardas Kavarskas. Ornamentai. Suvenyras iš serijos „From LT“, 2007, Martyno Rudzinsko nuotr.

Žemė
Edvardas Kavarskas. Žemė. Suvenyras iš serijos „From LT“, 2007, Martyno Rudzinsko nuotr.

Stebuklas
Edvardas Kavarskas. Paprotys. Suvenyras iš serijos „From LT“, 2007, Martyno Rudzinsko nuotr.

Vilnius
Edvardas Kavarskas. Vilniaus istorinis centras. Suvenyras iš serijos „World Heritage FROM LT“, 2009, Martyno Rudzinsko nuotr.

Struvė
Edvardas Kavarskas. Struvės geodezinis lankas. Suvenyras iš serijos „World Heritage FROM LT“, 2009, Martyno Rudzinsko nuotr.

Kuršių nerija
Edvardas Kavarskas. Kuršių Nerijos nacionalinis parkas. Suvenyras iš serijos „World Heritage FROM LT“, 2009, Martyno Rudzinsko nuotr.

Kuršių nerija
Edvardas Kavarskas. Kernavės archeologinė vietovė. Suvenyras iš serijos „World Heritage FROM LT“, 2009, Martyno Rudzinsko nuotr.

Suvenyrai priklauso tautiniam paveldui. Senoji tautodailė buvo ne tik graži, bet ir praktiška, funkcionali, o šiuolaikinė – dažniau meno kūrinys nei ūkiškas daiktas.

Užsienio svečiams ir draugams įprasta dovanoti liaudies meistrų ir amatininkų sukurtus suvenyrus: rankų darbo gintaro ir medžio dirbinius, drožinėtas verpstes, gintaro ir sidabro, gintaro ir žalvario seges, sąsagas, linines staltieses, servetėles ir užrašų knygutes, keramikinius paveikslėlius ir kt. Tačiau dažnai turistų lankomose vietose, greta autentiškų suvenyrų, pardavinėjami ir pigūs, masinės gamybos menkaverčiai niekučiai.

Šiuolaikinių konceptualių suvenyrų sukūrė dizaineris Edvardas Kavarskas. Idėja paprastą objektą paversti ypatingu jam kilo dar kuriant grafinio dizaino magistrinį darbą Vilniaus dailės akademijoje, kai kasdien praeidamas pro Pilies gatvę stebėjo, kuo domisi ir kokius suvenyrus perka užsienio turistai.

2007 m. bendradarbiaudamas su Lietuvos institutu Edvardas Kavarskas sukūrė suvenyrų seriją „From LT“, kurioje atsispindi mūsų krašto legendos, tradicijos, tautiniai raštai, kalba. Į specialius mėgintuvėlius buvo įkišta miniatiūrinė lietuviška tautinė juosta („Ornamentai“), gabaliukas gintaro („Legenda“), žiupsnelis žemės („Žemė“), kelios ant popieriaus juostelių atspausdintos lietuviškos frazės („Kalba“) ir Vilniaus miesto plano fragmentas, padedantis surasti Katedros aikštėje esančią grindinio plokštę su inkrustuotu užrašu „Stebuklas“ („Paprotys“). Mėgintuvėliai buvo tvirtinami prie atviruko, kuriame anglų kalba pateikiama atitinkama informacija apie lietuvių kalbą, lietuviškus papročius, užrašyta legenda apie Jūratę ir Kastytį, deivę Žemyną ir kt.

Antrą Lietuvą reprezentuojančių suvenyrų seriją Edvardas Kavarskas sukūrė 2009 m., įgyvendindamas projektą „World Heritage FROM LT“. Šios serijos tikslas – novatoriškai ir konceptualiai pristatyti valstybėje esantį gamtos ir materialinį paveldą. Tai keturi Lietuvos kultūros paveldo objektai, saugomi UNESCO: Vilniaus istorinis centras, Kuršių nerija, Kernavės archeologinė vietovė, Struvės geodezinis lankas.

Vilniaus istorinį centrą reprezentuoja gotikinės plytos gabalėlis iš jau suirusio mūro Vilniaus Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčios. Kuršių nerijos suvenyro mėgintuvėlyje įpiltas žiupsnelis smėlio. Į Kernavės archeologinei vietovei skirtą mėgintuvėlį įdėta beržo tošies atraiža, marginta kauliniais spaudais. Struvės geodezinio lanko mėgintuvėliuose galima rasti tris raštelius su vieno iš trijų geodezinių punktų koordinatėmis bei aprašymu, kaip galima nuvykti iki vietos.

Paveldėtas ir saugotinas gamtos ir kultūros palikimas.

Dovana atminimui, daiktas susijęs su kuriais nors prisiminimais.

Jungtinių tautų švietimo, mokslo ir kultūros organizacija. Įkurta Jungtinėse Tautose 1945 metais, siekiant skatinti bendradarbiavimą tarp skirtingų tautų švietimo, mokslo, kultūros ir komunikacijų srityse. Svarbi organizacijos misija – palaikyti pasaulio paveldo sąrašą.