Palangos paplūdimys, XX a. pr. atvirukas, išleido P. Mongirdaitė, H. Grinevičiaus kolekcija
Rąžės upė ir statoma nauja bažnyčia, XX a. pr. atvirukas, nežinomas leidėjas, H. Grinevičiaus kolekcija
Tiškevičių parkas, XX a. pr. atvirukas, išleido P. Mongirdaitė, H. Grinevičiaus kolekcija
Palangos Kurhauzas, XX a. pr. atvirukas, nežinomas leidėjas, H. Grinevičiaus kolekcija
Henriko Grinevičiaus fotografijų ir atvirukų kolekcija „Senoji Palanga“
Kolekcija atskleidžia subtilų ir, regis, eiliniam žiūrėtojui, o šiais laikais ir dažnam fotografuotojui, neįprastą žvilgsnį į Palangą. Vaizdus kūrę senieji fotografai ne vieną dieną „jaukino“ sudėtingą ir gražų gamtos bei architektūros landšaftą. Gausiame rinkinyje atvaizduota visa Palanga, tiksliau – dvi Palangos viename praeities laike. Viena, apaugusi stereotipiniais įvaizdžiais, priklauso poilsiautojams, kita yra nesezoninė, kasdienė ir pažįstama tik palangiškiams.
Grinevičiaus Palangos rinkinį sudaro apie 900 iki Antrojo pasaulinio karo darytų fotografijų ir atvirukų, nemaža jų dalis išleista iki 1915 m. Ankstyviausias kolekcijos atvirukas yra „Souvenir de Polonga“ su 1899 m. liepos 22 d. įrašu. Grinevičiaus kolekcija pristato ir kitus Palangos vaizdų leidėjus: Balį Stadzevičių, Swietlińskio leidyklą Vilniuje, Mickevičiaus knygyną Palangoje, Kunkio knygyną Klaipėdoje, Oną Vitkauskytę Kaune, Wierzbickio įmonę Varšuvoje bei kitus.
Apie visa tai netektų kalbėti, o svarbiausia – vaizdžiai matyti ir džiaugtis senąja, jau niekad nepasikartosiančia Palanga, jeigu ne Henriko Grinevičiaus (1924–1998) apie keturiasdešimt metų trukęs fanatiškas kolekcionavimas. Vienas iš žymiausių kolekcininkų ir kraštotyrininkų, sukaupusių didžiausią Lietuvos miestų ir miestelių fotografijų bei atvirukų rinkinį, gimė Kėdainiuose, kur 1941 m. baigė gimnaziją, o po 1948 m. Lietuvos žemės ūkio akademijos baigimo liko joje dėstyti ir iki mirties gyveno Kaune. Nuo jaunystės Grinevičius domėjosi istorija, skelbė kraštotyros straipsnius žurnaluose „Mokslas ir gyvenimas“, „Kultūros barai“. Kolekciją paveldėjo ir saugo jo sūnus Tadas Grinevičius, maloniai sutikęs pirmą kartą Palangos fotografijų ir atvirukų rinkinį pristatyti Palangos gintaro muziejuje rengiamoje parodoje. Tai antrasis Palangos grąžinimas Lietuvai, tik šį kartą istorinėje ir muziejinėje plotmėje.
Margarita Matulytė.
Parodos anotacija, Palangos gintaro muziejus, 2006 m.
Margarita Matulytė. Senoji Palanga. Henriko Grinevičiaus fotografijų ir atvirukų kolekcija, LDM, 2008
[gr. philéō – mėgstu, myliu + vok. Karte – atvirukas] – sistemingas atvirukų rinkimas ir tyrinėjimas.
Dailės kūrinių rinkinio (muziejaus, parodos, privačios kolekcijos) aprašas. Turi informacinę ar mokslinę paskirtį.
[lot. collectio – rinkinys] – surinktų arba istoriškai susikaupusių, pagal pirminę paskirtį nenaudojamų, pažintinę, mokslinę, meninę, komercinę arba kitokią vertę turinčių vienarūšių arba pagal vieną požymį susistemintų daiktų visuma.
Asmuo, kaupiantis asmeninę meno kūrinių (atvirukų, pašto ženklų, suvenyrų, žaislų, mineralų ar kitų vienos rūšies daiktų) kolekciją.
Duomenų apie dailės kūrinį (kolekcijos eksponatą) sąrašas (autoriaus vardas, pavardė, kūrinio pavadinimas, sukūrimo data, atlikimo technika).