Šviesos meno projektai: Bernadeta Levulė


Bernadeta Levulė. Ekolaizeris, 2005–2008, garso ir šviesos instaliacija, neoninės šviesdėžės, akustiniai sensoriai


Bernadeta Levulė. Iš ciklo „Las Vegas iš nuošalių kampų“, 2005–2008, šviečiantys neoniniai tekstai, video, animacija

XXI a. lietuvių menininkų kūryboje vis dažniau šviesa tampa pagrindine meninės išraiškos priemone. Dažniausiai kuriami parodiniai šviesos objektai, taikant vieną ar kelis šviesos šaltinius (pvz., šviesos diodus, lazerius, įvairias lempas).

Kai kurie šviesos meno autoriai rengia projektus viešojoje miesto erdvėje. Tarp jų – šviesos menininkė Bernadeta Levulė, kurianti instaliacijas ir konceptualųjį meną.


Bernadeta Levulė. Ekolaizeris. 2005–2008, garso ir šviesos instaliacija, neoninės šviesdėžės, akustiniai sensoriai.

Iliuminuotos formulės atitinka cheminius elementus (kenksmingas medžiagas) atmosferoje. Šioje interaktyvioje instaliacijoje šviesa intensyvėja reaguodama į aplinkos garsų stiprumą. Kuo didesnis miesto triukšmas, o kartu ir aplinkos užterštumas, tuo ryškiau įsižiebia atskiri ženklai. Tokia interaktyvi instaliacija gali būti ir interjere, ir eksterjere.


Bernadeta Levulė. Iš ciklo „Las Vegas iš nuošalių kampų“. 2005–2008, šviečiantys neoniniai tekstai, video, animacija.

Menininkė pasitelkia užrašus, kuriuos randa skirtingų šalių privačiose ir viešosiose erdvėse. Šios spontaniškai užrašytos frazės perteikia rašiusiųjų emocines būsenas, kurias dar labiau išryškina neonas. Taip autorė sąmoningai sureikšmina gatvės užrašus, kurie ne tik atkreipia praeivių dėmesį, bet ir provokuoja apmąstyti savo ir kitų lūkesčius.

APIE AUTORĘ
Bernadeta Levulė gimė 1976 m. Vilniuje. Gyvena ir dirba Vienoje (Austrija), Freiburge (Vokietija), Vilniuje. 2000 m. baigė skulptūros magistrantūros studijas Vilniaus dailės akademijoje. Nuo 2004 m. Vokietijos dailininkų sąjungos narė. Bendradarbiauja su šviesos meno muziejumi „Centrum Kunstlicht in de Kunst“ Eindhovene (Nyderlandai). Daugelio tarptautinių projektų dalyvė.

piešinys, brėžinys, modelis, maketas ar jų rinkinys su technine dokumentacija, pagal kurį galima pagaminti daiktą, dailės kūrinį, pastatyti ar rekonstruoti statinį; konceptualus šiuolaikinis dailės kūrinys (objektai, instaliacijos, akcijos); konceptuali dailės paroda ar kt. meninis renginys.

postmodernistinės dailės kryptis: kūriniai sukurti taikant vieną ar kelis šviesos šaltinius (pvz., šviesos diodus, lazerius, įvairias lempas). Šviesos menininkai remiasi idėja, kad šviesa yra naujoji meninės išraiškos priemonė, kuri be vargo įveikia didelius atstumus erdvėje, yra matoma iš toli ir gali būti įspūdinga viešosios komunikacijos priemonė.