Tradiciniai dailės įrankiai ir medžiagos


Arūnas Baltėnas. Ričardo Povilo Vaitiekūno dirbtuvėje. Mardasavas, 2006, fotografija, 23 x 30 cm


Arūnas Baltėnas. Valentino Antanavičiaus dirbtuvėje. Vilnius, 1997, fotografija, 23,5 x 30 cm


Arūnas Baltėnas. Vinco Kisarausko dirbtuvėje. Vilnius, 1988, fotografija, 23,5 x 30 cm


Arūnas Baltėnas. Mindaugo Navako dirbtuvėje. Vilnius, 1987, fotografija, 23,5 x 30 cm

Šių dienų dailininkai laisvai renkasi įvairias tapybos, grafikos ir skulptūros technikas, ieško modernių atlikimo būdų. Jie neretai pasitelkia tradicinius dailės įrankius ir medžiagas, tačiau dirbdami naudoja ir dailei neskirtas priemones. Keičiantis dailininkų kūrybai, kinta ir požiūris į įprastus vaizdavimo būdus.

Tradiciniai tapybos įrankiai ir medžiagos: etiudinė, molbertas, porėmis, paletė, mentelės, teptukai, popierius, kartonas, drobė, medis, guašas, akvarelė, aliejiniai dažai, akrilas, tempera, skiediklis.

Tradiciniai grafikos įrankiai ir medžiagos: pieštukas, plunksna, tušas, anglis, sangvinas, kaltelis, raižiklis, raižomoji adata, volelis, peiliukai, litografinis pieštukas, popierius, kartonas, audinys; medžio, metalo, linoleumo, akmens plokštės (klišės); rūgštis, spaudos dažai.

Tradiciniai skulptūros įrankiai ir medžiagos: steka, mentelė, kaltai, pjūklai, grąžtai, molis, plastilinas, gipsas, metalas, akmuo, medis, betonas.

Siekdami kūrybos originalumo, dailininkai ieško individualaus technikos stiliaus. Jie drąsiai eksperimentuoja, todėl greta įprastų naudoja įvairias statybines ir gamtines medžiagas. Taip autoriai sukuria naujas, savas, netradicines technologijas.

Daug modernių kūrinių sukūrė dailininkai Ričardas Povilas Vaitiekūnas, Valentinas Antanavičius, Vincas Kisarauskas, Mindaugas Navakas ir kiti.


Dailės žodynas, Vilnius: VDA leidykla, 1999


Arūnas Baltėnas

Nešiojama medinė dėžė su stovu dažams, teptukams, paletei sudėti ir nedideliam tapybos darbui pritvirtinti. Naudojama tapyti iš natūros.

Vaizduojamosios dailės šaka; piešiniai, raižytų bei ėsdintų piešinių atspaudai ir meninis šriftas. Svarbiausios meninio vaizdo kūrimo priemonės yra kontūrinė linija, juodų ir baltų dėmių deriniai, štrichas, medžiaga, ant kurios piešiama ir spausdinama (popierius, kartonas).

Iškiliaspaudės forma iliustracijai spausdinti.

Dailės šaka; tūrinis (trijų matavimų) erdvinis dailės kūrinys (iš akmens, marmuro, medžio ar kitos patvarios medžiagos), vaizduojantis dažniausiai žmogų, kai kada gyvūną, daiktą.

Siaura, plokščia, pailga medinė, metalinė arba kaulinė lazdelė, užsibaigianti dantukais arba su tiesiais, įžambiais, suapvalintais ašmenimis. Gali būti su vieline kilpa. Vartojama formai modeliuoti lipdant iš molio arba vaško.

Vaizduojamosios dailės šaka; spalvų menas; plokštumoje kuriamas vaizdas naudojant įvairių spalvų dažus arba kitokias spalvotas medžiagas.