GATVĖS ŠOKIS

Gatvės šokio žanras apima šiuos pagrindinius šokio stilius: breiką (pvz. BREIKAS1, BREIKAS2),hiphopą (pvz. HIPHOPAS1, HIPHOPAS2, HIPHOPAS3), LOCKINGĄ, poppingą (pvz. POPINGAS1, POPINGAS2. Tai 20 a. viduryje JAV atsiradęs šokio žanras, juodaodžių kultūros ir jų socialinių problemų raiškos padarinys. Vakaruose gatvės šokių atsiradimui didžiausią įtaką darė rasinė nelygybė ir noras jai priešintis, o Lietuvoje šių šokių pirminė atsiradimo priežastis – pasipriešinimas sovietinei ideologijai, kuri siekė visus paversti pilka, niekuo neišsiskiriančia mase.

Lietuvoje gatvės šokiai paplito apie 1985 metus, kai pamažu atsirado galimybė pamatyti įvairių vaizdo įrašų su užsienyje madingais šokio stiliais, tarp kurių buvo ir breikas. 1984 metais dauguma besidominčių šokio naujovėmis pamatė filmą „Breakdance“ ir pradėjo mokytis ten rodomų šokių. Vieni iš pirmųjų Lietuvoje šio šokio žanru ėmė domėtis Vytis Jankauskas su draugais, Olegas Staniulionis, Dainius Žebrauskas Vilniuje, Kaune naujoves skleidė choreografas Algirdas Stravinskas ir dainininkas Egidijus Sipavičius. Pirmieji pasirodymai vykdavo mokyklų diskotekose.

Lietuvai iškovojus nepriklausomybę, breiko šokėjų aktyvumas truputį nuslūgo, antroji banga pakilo apie 1995 metus, su ja atėjo ir kitos gatvės šokio atmainos: hiphopas, lockingas, popingas. Antrosios bangos šokėjai: Kęstas Baranauskas, Jevgenijus Tichonovas, Laurynas Žakevičius, Airida Gudaitė.

ŽYMIAUSI GATVĖS ŠOKIO ŠOKĖJAI LIETUVOJE

Pagrindiniai gatvės šokio renginiai Lietuvoje:
„Urban dance“
Tarptautinis gatvės kultūros festivalis „Urban Essentials“